Skip to content
- Ръководителят на проекта д-р Христо Христов има дългогодишен опит в областта на изобразителното изкуство като практик и теоретик. През 2016 г. защитава докторска дисертация на тема „Кирилицата в информационното общество и съвременния глобализиращ се свят“ (УниБИТ, София), която се занимава именно с адаптирането и модерните аспекти на комуникационното кодиране.
Има опит в бизнес семиотиката и работи върху редица лога, брандове и рекламни изображения, което му дава богат опит в разбирането на съвременните форми на визуалната комуникация, която често прилага ретро символика и носи архаичен подтекст. Преподава „Системи за графичен дизайн“, „Автоматични издателски системи“, „История на изкуството и цивилизацията“ и „Дигитална реставрация на библиотечни колекции“ в Университета по библиотекознание и информационни технологии, София, България.
Д-р Христов е член на “Съюза на българските художници” (СБХ), секция „Комикс“. Автор е на комикси, които в своята същност и визуализация са много близки както до праисторическото изкуство, така и до съвременната графити култура. Участва в редица самостоятелни и колективни изложби и художествени пленери в страната и чужбина.
- Д-р Славяна Холц е завършила СУ „Св Климент Охридски“, Факултет по журналистика и масови комуникации, специалност „ТВ журналистика и ПР и реклама“.
Защитила е докторска дисертация по социология и обществени науки в Институт по философия и социология на Полската академия на науките през 2019 г. на тема: „Съвременните програмисти – формирането на нов етос на работа “.Тя е научен сътрудник в Полската академия на науките, секция – социална структура и социални неравенства, член е на Управителния съвет на Полско социологическо дружество, Полска Академия на Науките, секция „ Социология на заетостта“.
Основна област и подобласти на научните ѝ изследвания са социологията на съвременните информационни технологии и комуникация и техните етични аспекти; формирането на нови социално-културни стратификационни модели в информационното общество; проучването на исторически практики, които под една или друга форма се използват и в съвременността; Култура на алгоритмите и развитие на изкуствения интелект.
Допълнителни области и подобласти на научни изследвания: имплементацията на постиженията на невронауката в процеса на социална информатизация. Психологически аспекти. Специализации в чужбина: Докторантура в Института по философия и социология при Полската Академия на науките, Школа по социални проучвания; Пъблик рилейшънс , Варшавски университет.
- Доц. д-р Васил Загоров е привлечен към екипа на проекта като научен консултант. Той е университетски преподавател и учен, доцент по книгознание, библиотекознание и библиография, доктор по журналистика, изследовател на миналото на книгата и колекционер (Книгохранилището). Преподава редица дисциплини в Университет по библиотекознание и информационни технологии, към Катедра “Библиотечни науки”.
Научните му интереси са насочени към следните области: книгознание, история на книгата, библиография, библиометрия, теорията и практиката на масовата комуникация, история на журналистиката, географски информационни системи, редки, ценни и антикварни издания. Васил Загоров е член на Българска библиотечно-информационна асоциация (ББИА), България; Society for the History of Authorship, Reading and Publishing (SHARP), USA; American Library Asociation (ALA), USA.
Участва в международни и национални научноизследователски проекти с европейско и държавно финансиране. Ръководител е на успешно приключилия проект „Цифровизация на репертоара на българската възрожденска книжнина (1801–1878)“, финансиран от Фонд научни изследвания по договор № ДН 05/2 от 14.12.2016 г. Проект “Книгопис” осигурява отворен достъп до библиографска информация за българските възрожденски печатни книги в периода от началото на XIX век до Освобождението на България (1878). От 2019 г. доц. Васил Загоров е главен редактор на научното списание “Издател“, което се издава самостоятелно от издателство „За буквите – О писменехь“ при УниБИТ. Списанието е насочено към исторически и съвременни изследвания, свързани с книгата, печатните комуникации, издателските процеси и библиотечно-информационните дейности.
- Д-р Гергана Янчева е главен асистент в Катедра “Библиотечни науки” към Университета по библиотекознание и информационни технологии. Защитава докторската си степен по Книгознание, библиотекознание и библиография през 2021 г.
Участва активно в множество национални и международни научни форуми. Янчева е член на Society for the History of Authorship, Reading and Publishing (SHARP) и на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА). Гергана Янчева е член на екипите в редица международни и национални научноизследователски проекти: „NAVIGATE: Information Literacy: Game-Based Learning Approach for Avoiding Fake Content“, „TLIT4U: Improving Transliteracy Skills through Serious Games“; „Създаване и разработване на учебно-научна база за документална и приложна фотография като част от обучението на студенти в професионално направление 3.5 „Обществени комуникации и информационни науки“; „Цифровизация на репертоара на българската възрожденска книжнина (1801-1878)“ и др.
- Антоанета Георгиева е студент в бакалавърска специалност “Информационни ресурси на туризма” в Университета по библиотекознание и информационни технологии (2019-2023).
В периода 2020-2022 г. тя е Председател на Студентски съвет към УниБИТ и сътрудник към Национално представителство на студентските съвети (НПСС). Антоанета Георгиева е член на Студентското научно общество при УниБИТ и е носител на множество научни награди и грамоти.
Участва активно в университетски инициативи и научноизследователски проекти: Студентска кръгла маса на тема “Религиозните ценности, свързани с околната среда – застрашено нематериално религиозно наследство” (2019); Международна лятна академия по лидерство “Изграждането на лидери – Национален приоритет на държавата” (2021); Национални летни студентски игри “Летен университет” (2021-2023) и проект на тема: „Анализ на културното наследство и туризма на град Копривщица“, НИП-2020-7.
- Кристиан Боянов завършва средното си образование в гр. Видин, в Професионална гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“, с професия „Техник на компютърни системи“.
През обучението си в средното образование придобива удостоверение за професионално обучение, сертификат „Cambridge English Entry Level Certificate in ESOL International“, както и Certificate „Рractice for working with customers and citizens“ по Erasmus+. През 2022 г. придобива бакалавърска степен по „Информационни технологии“. Към момента се обучава в УниБИТ в магистърска програма „Информационни системи и технологии“.
През 2018 г. става член на Компютърната лаборатория “Джон Атанасов” към УниБИТ, като сътрудник техническа поддръжка. Неговите основни отговорности са свързани с: поддръжка и развитие на съвременни информационни и комуникационни технологии в УниБИТ; осигуряване на материално техническата база и на програмното осигуряване за обучение по информационни и комуникационни технологии.
През 2022 г. Кристиан Боянов заема нова длъжност в компютърната лаборатория – координатор информационни технологии. През 2019 г.е награден от “Университетската младежка академия за управление на знания” към УниБИТ със специална награда „Ябълка на знанието“ в категория „Изявен студент. По време на обучението си, той придобива сертификати MikroTik Certified Network Associate (MTCNA) и Cisco Certified Network Associate (CCNA), които обогатяват знанията му свързани с инсталирането и конфигурирането на маршрутизатори и комутатори в локални и по-големи мрежи, откриването и отстраняването на проблеми, оптимизирането на мрежите, и грижата за сигурността и защитата от атаки.
- Мартин Маринов е привлечен към екипа на проекта като сътрудник за изработка на уеб сайт. Той завършва средното си образование през 2021 г. в Средно училище № 101 “Бачо Киро”, гр. София.
По време на средното си образование той участва в стажове към учебни предприятия по проект на Junior Achievement Bulgaria. Мартин Маринов започва висшето си образование в УниБИТ, в направление 4.6 Информатика и компютърни науки през месец октомври 2021 г.
В началото на 2022 г. той става член на Компютърната лаборатория “Джон Атанасов” към УниБИТ, като сътрудник техническа поддръжка.
По време на обучението си в УниБИТ Мартин Маринов придобива сертификати MikroTik Certified Network Associate (MTCNA).